+48 608 177 402

 

 

r.cicholaz@gmail.com

Kontakt

e-mail
telefon
pytanie
Wyślij
Wyślij
Question send - thank you
Please fill all the required fields

E-COMMERCE

MANAGEMENT

 

Przedsiębiorstwa upadają zwykle z podobnych przyczyn. Niepowodzenia czy nawet bankructwo można jednak uniknąć. Proponujemy 10 zasad, które pomogą skutecznie zarządzać firmą.

 

 

1. Znaleźć jasną strategię

 

Klarowna strategia stanowi ważny drogowskaz do sukcesu. Aby ją stworzyć zarządzający powinni odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Jak jest przedsiębiorstwo finansowane? Jakie potrzeby finansowania będą konieczne w najbliższej przyszłości? Jak kształtuje się aktualny utarg? Jaka pozycję na rynku ma firma? Jaka jest prognoza na najbliższy czas dla rynku, w którym działa przedsiębiorstwo? Po jakie środki można sięgnąć w przypadku stagnacji na rynku bądź kiedy rynek zacznie się kurczyć? Czy można skoncentrować swoje działania na jakimś fragmencie rynku czy jest możliwa zmiana obszaru działania? Czy można optymalizować wyniki ceną? Jak będą się rozwijać ceny, od których zależy działalność firmy (energia, kursy walut itp.)? Czy można łatwo podnosić ceny towarów, którymi się handluje? Czy jest zapotrzebowanie na oferowane produkty? Jakie jest ono dziś a jakie będzie w przyszłości? Czy należy wprowadzać jakieś innowacje w produktach? Dobra strategia powinna opierać na tych i tym podobnych pytaniach.

 

 

2. Realistycznie planować i konsekwentnie kontrolować

 

Sukces danego roku nie może być pozostawiony przypadkowi, ale powinien wynikać z realistycznego planowania i stałej kontroli. Ważnym założeniem jest tutaj określenie sposobu osiągania danego celu. Wszystkie treści i założenia powinny być spisane, starannie należy określić dane liczbowe i wyznaczyć ramy czasowe. W planowaniu należy oczywiście zawierać swoje życzenia i ciche założenia, nawet jeśli liczby i szacunki nie są zbyt optymistyczne.

 

 

3. Analizować ryzyka i przygotować plan B

 

Zarząd powinien przemyśleć przypadki katastrof i kryzysu, które mogłyby dotknąć przedsiębiorstwo lub je kiedyś już dotknęło. Chodzi tu np. o kryzysy gospodarcze powodujące zawieruchę w obrotach, ale też inne sytuacje kryzysowe wynikająca np. z położenia (powodzie) albo z wewnętrznych złożoności firmy (szpiegostwo na rzecz konkurencji). Które z tych kryzysów mogą okazać się istotne i czy istnieje w takim przypadku plan B?

 

 

4. Dokładniej monitorować zasobność obecnych klientów i dostawców

 

Zasobność partnerów nie jest wykuta w kamieniu, może się zmieniać. Przedsiębiorstwa powinny więc wiedzieć jakie możliwości finansowe mają ich klienci i dostawcy. Należy znać aktualną sytuację i  w razie konieczności umieć wykorzystać dostępne środki zabezpieczające.

 

 

5. Nie zaniedbywać egzekwowania opłaty aktualnych zleceń

 

Plajty zdarzają się bardzo często mimo że firmy mają pełno zleceń.  Często małe firmy wpadają w wir codziennych interesów i zapominają o egzekwowaniu należności. Jeśli klienci nie płacą regularnie wówczas firma traci płynność finansową. Aktywne zarządzanie płynnością finansową jest bardzo często zaniedbywane, a kumulacja zaległości w spłatach od klientów  może zachwiać przedsiębiorstwem. Należy więc pilnować punktualności w płatnościach wierzycieli, bowiem im starsza należność, tym większe ryzyko jej nieuregulowania.

 

 

6. Wzmacniać własny kapitał

 

Przedsiębiorstwo jest najlepiej zabezpieczone jeśli posiada własny kapitał. Z reguły zabezpieczenia takie są możliwe jedynie w dobrych czasach danego przedsiębiorstwa. Jest to najczęściej faza przed realnym założeniem firmy, kiedy to plany biznesowe są przekonujące i panuje ogólny optymizm albo faza, kiedy firma uzyskuje bardzo dobre wyniki finansowe. W takich okresach firma powinna jak najmniej wydawać. Inwestorzy lubią widzieć wydajność i dlatego nigdy nie angażują się w wspieranie firm upadających. To ile potrzebuje dana firma własnego kapitału zależy najczęściej od modelu biznesowego, a więc od związania kapitału środkami trwałymi i od ryzyka w interesach. Na to pytanie może dać odpowiedź jedynie dany przedsiębiorca.

 

 

7. Zaprosić do współpracy inwestorów

 

 

Małe, średnie i rodzinne przedsiębiorstwa są raczej sceptycznie postrzegane przez inwestorów. Jeśli jednak zdecydują się wesprzeć dane przedsiębiorstwo własnym kapitałem oraz doświadczeniem (Know-how), wówczas mała firma może nabrać dużego formatu.

 

 

8. Rozważać outsourcing

 

Każde przedsiębiorstwo powinno co roku przeprowadzać analizę SWOT (mocne strony/słabe strony/szanse/ryzyka). Szczególnie słabe strony należy przeanalizować w kontekście odciążenia własnych mocy przerobowych. Czy przedsiębiorstwo musi wszystko robić we własnym zakresie? Czy raczej powinno skoncentrować się na tym, co potrafi najlepiej?

 

 

9. Inwestować w innowacje

 

Każdy produkt przeżywa różne cykle w historii swojego istnienia, a w czasie przesycenia rynku dochodzi często do mocnej konkurencji cenowej, co prowadzi nawet do zapaści cenowej. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się innowacje, które pomogą korzystniej wyprodukować produkt albo dzięki produkcji w tej samej cenie dadzą produkt lepszy jakościowo. Należy obserwować trendy i rozwój ostatnich dekad. Tam bowiem kryją się trafione pomysły na innowacyjne rozwiązania.

 

 

10. Nie wahać się przy podejmowaniu niewygodnych decyzji

 

Niewygodne decyzje muszą być podejmowane przez zarząd przedsiębiorstwa. Zarząd musi - jeśli to konieczne - np. pożegnać się z czymś lub kimś. Jeśli nie ma tej odwagi i siły, wówczas problemy piętrzą się przez lata i spowalniają rozwój. Trudne jest inicjowanie programu oszczędnościowego w firmie albo rezygnacja z usług wieloletniego dostawcy, który wykazuje się brakiem terminowości czy dyspozycyjności. Nie łatwo też zrezygnować ze sprzedaży produktów, które były wizytówką firmy ale z czasem utraciły swoją atrakcyjność i wartość. Pracownicy mają prawo oczekiwać wtedy od zarządu konkretnych decyzji, często jednak niedojrzałość zarządzających niszczy potencjał rozwoju przedsiębiorstwa.

 

R.C.

 

10 rad na trwały sukces firmy

Copyright © 2017 Roger Cicholaz

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.