+48 608 177 402

 

 

r.cicholaz@gmail.com

Kontakt

e-mail
telefon
pytanie
Wyślij
Wyślij
Question send - thank you
Please fill all the required fields

E-COMMERCE

MANAGEMENT

5 sposobów na sukces w e-commerce

Polski rynek e-commerce jest najszybciej rosnącym rynkiem e-commerce w UE, który jest wart ok. 32 mld złotych. Jednak według ekspertów zaledwie 8 proc. polskich przedsiębiorstw wykorzystuje właściwie swój potencjał e-commerce. Wielu przedsiębiorców uważa, że wystarczy szybko stworzyć e-sklep, aby e-biznes zaczął przynosić wielkie zyski. Tymczasem tylko 11 proc. nowych sklepów internetowych utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat.

 

Czy będąc na początku swojej drogi w branży e-commerce, można przewidzieć, jak potoczy się dalej nasza kariera i czy wszystkie zamierzone cele zostaną zrealizowane? W e-commerce każdy przedsiębiorca przynajmniej na początku stąpa po bardzo kruchym lodzie, a to oznacza, że każdy nieprzemyślany krok może spowodować zapaść.

Jak znaleźć klucz do sukcesu w e-commerce? Czy zawsze recepta na sukces jest taka sama? A może znaczenie ma również szczęście i czysty przypadek? Jak osiągnąć długookresowy sukces w e-biznesie?

 

1. Dobry pomysł na biznes, przemyślana strategia działania z zaufanym teamem

 

Na wstępie trzeba mądrze przekalkulować jakie szanse na powodzenie ma nasz biznes: czy istnieje duża konkurencja? Czy oferowany przez nas produkt jest atrakcyjny i poszukiwany? Czy zapotrzebowanie na nasz produkt albo usługę są uzależnione od trendu i mody, które niebawem przeminą bądź się zmienią? Czy jesteśmy w stanie konkurować cenowo z innymi? Czy potrafimy ustalić jasną strategię i konsekwentnie stosować ją opierając się na czterech filarach: analiza, planowanie, kontrolowanie i działanie?

To dobry produkt i skuteczna strategia czynią przedsiębiorcę zwycięzcą.

Trudno odnieść sukces w pojedynkę. Nawet jeśli strategia jest super przemyślana i działanie super precyzyjne, nie da się samemu rozwijać biznesu. Trzeba umieć polegać na innych, których należy pozyskiwać tak, aby z zaangażowaniem i w zaufaniu podejmowali z nami wyzwania w biznesie. Inwestycja w personel firmy to fundament każdego biznesu.

Dobry pracownik pod względem fachowości i przychylności dla przedsiębiorstwa uzupełni wszelkie braki w strategii. Jeśli chcemy cieszyć się sukcesem musimy robić wszystko, aby pozyskać sobie najlepszych ludzi, na jakich nas stać. Tylko wtedy nasze przedsiębiorstwo będzie wyjątkowe i niepowtarzalne. Wiele firm oszczędza na personelu i jest to ich gwóźdź do trumny. Najważniejszą inwestycją są ludzie, którzy poprowadzą naszą firmę do sukcesu.

 

2. Klient – pozytywne doświadczenie i lojalność

 

Aby pozyskać i zatrzymać klientów należy przede wszystkim wzbudzić w nich zaufanie. Kiedy użytkownik wchodzi na naszą stronę internetową i chce dokonać zakupu, chciałby najpierw dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszej firmy: jak funkcjonuje, od kiedy jest na rynku i skąd właściwie pochodzi. W momencie, kiedy brakuje na naszej stronie zakładki O NAS i zakładki KONTAKT zapala mu się czerwona lampka i staje się wobec nas bardziej nieufny, co może prowadzić do rezygnacji z zakupu. Jeżeli się nie ujawniamy, jesteśmy mało wiarygodni, tym samym tracimy w oczach naszych odbiorców.

Podobnie jest już przy samym procesie zakupowym. Klienci oczekują bezproblemowych zakupów i interakcji z firmą. Odwiedzając witrynę liczą na przejrzysty układ strony i intuicyjną nawigację, jasne zasady płatności oraz możliwość śledzenia przebiegu zamówienia. Olbrzymie znaczenie ma również dobra obsługa klienta.

Dużo w ostatnim czasie mówi się o prowadzeniu bloga firmowego i content marketingu. Nie są to słowa bezpodstawne i faktycznie wysoka jakość tekstów ma ogromne znaczenie w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Dzisiaj nie wystarczy jedynie sprzedawać, trzeba robić coś więcej, coś co pozwoli naszym potencjalnym klientom poznać nas bliżej i będzie gwarancją, że branża, w obrębie której działamy jest nam bliska. Z natury bywamy nieufni i w każdej sytuacji potrzebujemy potwierdzenia umiejętności i kompetencji. Decydując się na bloga firmowego, dajemy znak, że jesteśmy otwarci na internautów, chcemy im dostarczyć ciekawych informacji i podzielić się z nimi naszą wiedzą. To może znacznie wpłynąć na naszą rozpoznawalność w sieci i jednocześnie zwiększyć ruch na stronie. Budujemy w ten sposób wizerunek eksperta, nie jesteśmy już tylko sprzedawcami, którzy koncentrują się na swoich potrzebach. Sprzedaż przy pomocy treści nie tylko na blogu firmowym, lecz także w mediach społecznościowych jest teraz na czasie.

 

3. Technologia powinna służyć e-biznesowi

 

Już na poziomie planowania e-biznesu warto zadbać o odpowiednią technologię, która pozwoli na zaawansowane mierzenie sprzedaży, segmentację klientów oraz spersonalizowaną komunikację marketingową. Zadbanie o odpowiednie funkcjonalności strony i dobry software umożliwią eliminacje punktów, w których użytkownicy rezygnują z transakcji czy opuszczają e-sklep z powodu np. zbyt wielu informacji wymaganych przy rejestracji, niewystarczających opcji dostawy lub błędów na stronie.

Narzędzia opierające się na nowych technologiach mogą również znacząco usprawnić działania marketingowe. Znajomość zachowań klientów pozwoli zoptymalizować kampanie marketingowe i odpowiednio konstruować przekazy reklamowe dostosowane do odpowiednich grup klientów. Bez marketingu sukces w e-commerce jest bardzo niepewny i zdany tylko na przypadek. Dlatego warto i trzeba zadbać o dobrego marketingowca w firmie, aby skutecznie przyciągać klientów i zwracać ich uwagę na nas, na nasz produkt czy usługę.

Zanim klienci będą mieli szansę sprawdzić ofertę e-sklepu i dokonać zakupu, muszą najpierw do niego trafić. A to zadanie dla sprawnego marketingu.

 

4. Sprzedawać należy przez wiele kanałów

 

Wykorzystanie wielu kanałów dystrybucji, w tym mobile, przyczynia się do znacznego wzrostu sprzedaży. Konsument przegląda w smartfonie stronę e-sklepu i sprawdza ceny upatrzonych produktów. Później wybiera się do placówki stacjonarnej i tam podejmuje ostateczną decyzję o zakupie.

Albo odwrotnie: przegląda w sklepie asortyment, lecz decyduje się nabyć go, na swoim laptopie, w promocyjnej cenie w sklepie internetowym siedząc wygodnie na kanapie i spijając gorącą kawę. Albo klient trafia na fanpage e-sklepu na Facebooku i poprzez platformę społecznościową kupuje dany produkt, dokonując płatności przez smartfona.

Dzisiejsza technologia umożliwia zintegrowaną komunikację marketingową obejmującą swym zasięgiem wiele kanałów sprzedaży. Badania pokazują, że to właśnie klienci „wielokanałowi” są najbardziej lojalni w porównaniu do konsumentów korzystających tylko z tradycyjnego kanału lub wyłącznie online. Strategia wielokanałowości pozwala więc z jednej strony dotrzeć do nowych odbiorców różnymi kanałami sprzedaży, a z drugiej lepiej wykorzystać potencjał sprzedażowy obecnych klientów. Badania dotyczące polskiego rynku e-commerce wskazują, że sklepy działające tylko w jednym kanale, uzyskują ok. 5-10 proc. mniejsze zyski niż firmy korzystające z wielu kanałów sprzedaży. Sprzedawać należy więc stacjonarnie, na własnej stronie w wersji klasycznej i mobilnej oraz na różnych platformach sprzedażowych typu: allegro, amazon, eBay.

 

5. Promocje i okazje

 

Promocje i wyprzedaże w handlu to niemal gwarancja wzrostu przychodów. 75% polskich konsumentów korzysta z sezonowych wyprzedaży.

Eksperci podkreślają, że każda unikatowa oferta – czy to promocja z okazji Dnia Kobiet, akcja typu „Dzień darmowej dostawy” lub wakacyjna wyprzedaż zawsze poprawia sprzedaż produktów.

W przypadku niektórych e-sklepów możliwe jest osiągnięcie w tym czasie nawet 10-krotnego współczynnika konwersji. Jeśli dany sklep internetowy obejmuje zasięgiem rynki międzynarodowe, ważne jest, aby pamiętać także o lokalnych świętach i okazjach zagranicznych konsumentów.

 

Resume

 

W 2016 roku liczba rodzimych sklepów internetowych przekroczyła 22 tysiące. Do tego dochodzą liczne platformy aukcyjne, sprzedażowe czy e-pasaże. Zaczyna robić się tłoczno. A to dopiero początek, gdyż dynamicznie rozwijający się handel transgraniczny oraz ekspansja zagranicznych graczy wchodzących na nasz rynek spowoduje, że podaż będzie jeszcze większa.

Wartość globalnego rynku e-commerce przekroczyła w minionym roku 1,8 biliona dolarów, by już w 2017 r. osiągnąć poziom 2,4 biliona. Na tym tle Polska jest wciąż małym rynkiem, jednak w rodzimych realiach są to duże pieniądze i warto po nie sięgnąć.

 

Kiedy więc zaplanujemy własny biznes pamiętajmy o tych 5 dobrych radach:

 

  1. Trzeba mieć pomysł na biznes, przemyślaną strategię działania z zaufanym teamem i fachowcami

 

  1. Należy zadbać o Klienta – umożliwić mu pozytywne doświadczenie i wzbudzić w nim w ten sposób lojalność wobec sprzedawcy

 

 

  1. Technologia powinna służyć e-biznesowi, dlatego warto sięgać po nowinki technologiczne i innowacyjne rozwiązania

 

  1. Sprzedawać należy przez wiele kanałów, stacjonarnie, online w klasycznym e-sklepie i mobilnej wersji orz na wszelkich platformach sprzedażowych

 

 

5. Promocje i okazje to motor dla konwersji i sposób na zwiększenie obrotów. Warto je stosować.

 

Prezentacja PowerPoint

 

 

R.C.

Professional Advice

 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris viverra, sem a varius malesuada, orci nunc facilisis nisi, ac imperdiet nunc velit fringilla lorem. Donec ornare odio non nisi pulvinar tempus. Quisque venenatis dapibus facilisis. Curabitur eu elit risus. Morbi convallis, ex non gravida consectetur, mi risus tincidunt felis, id rutrum leo mi ac purus. Nulla faucibus, erat in luctus pulvinar, nulla leo luctus arcu, id pellentesque lectus purus a odio. Mauris non blandit nibh. Sed a ornare nunc. Nam fermentum eros sed magna venenatis, non hendrerit magna ornare. Morbi vitae pharetra ante. Nullam molestie eros ut tristique convallis. Proin nisi tortor, blandit quis euismod et, pharetra vel est. Donec pulvinar lacus mauris. Proin sed maximus enim, consectetur euismod nisi.

 

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Copyright © 2017 Roger Cicholaz

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.