+48 608 177 402

 

 

r.cicholaz@gmail.com

Kontakt

e-mail
telefon
pytanie
Wyślij
Wyślij
Question send - thank you
Please fill all the required fields

E-COMMERCE

MANAGEMENT

Virtual office

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

 

Mauris viverra, sem a varius malesuada, orci nunc facilisis nisi, ac imperdiet nunc velit fringilla lorem. Donec ornare odio non nisi pulvinar tempus. Quisque venenatis dapibus facilisis. Curabitur eu elit risus. Morbi convallis, ex non gravida consectetur, mi risus tincidunt felis, id rutrum leo mi ac purus. Nulla faucibus, erat in luctus pulvinar, nulla leo luctus arcu, id pellentesque lectus purus a odio. Mauris non blandit nibh. Sed a ornare nunc. Nam fermentum eros sed magna venenatis, non hendrerit magna ornare. Morbi vitae pharetra ante. Nullam molestie eros ut tristique convallis. Proin nisi tortor, blandit quis euismod et, pharetra vel est. Donec pulvinar lacus mauris. Proin sed maximus enim, consectetur euismod nisi.

 

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

10 kroków aby stać się wiarygodnym CIO

Kto zna swoje mocne strony i ufa samemu sobie, będzie dobrym szefem.

Sam tytuł nie czyni automatycznie dobrym przełożonym

 

„Poznaj samego siebie” – zachęcali do tego już starożytni Grecy. Kto pracuje nad sobą będzie dobrym szefem i odpowiedzialnym liderem. Samopoznanie jest pierwszym krokiem prowadzącym do tego, aby stać się wiarygodnym i autentycznym CIO. Każdy ma zapewne kolegę albo szefa, który prezentuję się jako ktoś, kim właściwie nie jest – np. jako zdecydowany i zorientowany we wszystkim człowiek. Łatwo zauważyć, kiedy te właściwości są tylko pozorną grą. Wówczas szef działa odstraszająco na współpracowników, prawdopodobnie utrzymywanie tej sztucznej pozy również dla niego jest stresujące. Liderzy powinni być świadomi jednej istotnej zasady: nie da się prowadzić ludzi, jeśli się udaje kogoś innego niż się jest w rzeczywistości. Tylko wiarygodny przełożony buduje dobrą atmosferę w teamie i dziale. Jak więc można stać się godnym zaufania i autentycznym CIO? Proponuje 10 kroków:

 

1. Poznać swoje silne strony

 

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie kim jestem i jakie mam mocne strony. Kto rozumie siebie i zna własne motywacje, ten zostanie łatwiej zrozumiany przez swoich kolegów czy koleżanki. Uczeni twierdzą, że nie ma „właściwej” drogi, która prowadzi do tego, że stajemy się dobrymi szefami. Im więcej i autentyczniej nad sobą pracujesz, tym lepszym staniesz się szefem. Kopiowanie i naśladowanie innych funkcjonuje tylko do pewnego stopnia. Skuteczny styl liderowania wypracowuje się na indywidualnej drodze wzrastania, bez konieczności udawania innych. Nie staraj się być kimś, kim nie jesteś.

 

2. Bądź wewnętrznie zintegrowany

 

Zaufanie stanowi zasadniczą część odpowiedzialności szefa. Pracownicy muszą nie tylko wiedzieć, że ich szef jest kompetentny i ma odpowiednie kwalifikacje, ale muszą też rozumieć motywacje jego sposobu działania. Kto podejmuje swoje decyzje zgodnie z własnymi przekonaniami i wartościami, ten wzbudza zaufanie wśród innych. Wówczas inni lepiej rozumieją decyzje szefa i ich nie kwestionują. Pracownicy chcą mieć zwykle szefa, który jest autentyczny i dobry, oraz który dba o swoich współpracowników.

 

3. Nie gaś w sobie wizjonera

 

Aby prowadzić ludzi z wizją, trzeba wyjść z ograniczającej codzienności, podnieść głowę ponad rutynę i spojrzeć na całość z lotu ptaka. Autentycznemu szefowi leży na sercu dobro własnego przedsiębiorstwa, branży, w której działa, pracowników, którzy go wspierają. Dobry szef potrafi wszystkie te uwarunkowania powiązać i przełożyć na wspaniałą wizję, którą da się wspólnie zrealizować. Ma to zasadniczy wpływ na motywację współpracowników. Pracownicy ufają szefowi, który spójnie przewodzi, lepiej się angażują w projekty, kiedy działania szefa są zgodne z dobrem wspólnym.

 

4. Prowadź z klarowną strategią

 

Mieć wizję to jedno, drugie zaś to wizję tę skutecznie realizować. Nie ma jednej i właściwej strategii działania. Marnujemy czas czekając na to, aż nam ktoś wskaże słuszną strategię. Nie da się kupić gotowej strategii, która będzie odpowiedzią na wszystkie pytania krążące w naszym przedsiębiorstwie. Liderzy i przełożeni muszą sami stworzyć dobrą i adekwatną strategię. Do tego trzeba dobrze znać swój biznes, klientów, branżę i konkurencję – wówczas możliwe będzie stworzenie jasnego planu działania.

 

5. Naucz się słuchać

 

Niewielu szefów potrafi słuchać. Wiarygodny przełożony musi być w stanie usłyszeć feedback i go przyjąć, zarówno negatywny jak i pozytywny. Często najlepsze pomysły pochodzą z najmniej oczekiwanej strony. Współpracownicy muszą mieć poczucie, że mogą zagadnąć szefa bez ryzyka wyśmiania czy poniżenia.

Warto spróbować posłuchać swoich pracowników, wówczas można usłyszeć wiele zaskakujących i nieraz niewyobrażalnych spraw.

 

6. Bądź transparentny

 

Każdej wspólnocie szkodzą betonowe struktury. Aby być dobrym szefem i skutecznie przewodzić pracownikom, nie można zatajać swoich planów i wizji. Nie można też ukrywać swej niepełnej wiedzy w danym temacie. Ważne jest, aby umieć cedować obowiązki i zadania na innych oraz przyznawać się do błędów i słabości. Taka postawa wzmacnia zaufanie pracowników do szefa.

 

7. Bądź obliczalny i przewidywalny

 

Wiarygodny szef zachowuje się tak samo przy odnoszeniu sukcesów jak i w sytuacjach kryzysowych. Niekonsekwentne zachowanie jest błędem i zawsze prowadzi do katastrofy. Reakcje szefa powinny być przewidywalne. Jeśli ktoś popełnia błąd, powinien natychmiast przyznać się do tego i jasno komunikować, czego się w danej sytuacji nauczył. Zaufanie i obliczalność szefa ułatwia pracownikom komunikację z przełożonym. Wiedzą czego mogą się spodziewać, a to pozwala unikać niezręcznych sytuacji, kiedy to pracownicy zwlekają z przyznaniem się do błędu bądź opóźniają odpowiednie decyzje. Pracownik nie powinien bać się reakcji swojego szefa.

 

8. Pracuj nad sobą

 

Aby utrzymywać odpowiedni postęp w swojej firmie, szef musi być dobrze informowany o bieżących sprawach. Zadaniem szefa jest więc stworzenie takiej atmosfery i takich struktur, aby regularnie otrzymywać feedback. Pracownicy nie będą unikać komunikacji z szefem, jeśli zauważą, że ten pracuje nad sobą i poprawia swoje błędy. Zainteresowanie szefa firmą powinno się objawiać regularną obecnością pośród swoich pracowników i szczerą z nimi rozmową.

 

9. Opieraj się na swoich doświadczeniach

 

Kwalifikowani zarządcy i dobrzy szefowie powinni wykorzystywać swoje doświadczenie. Godni zaufania szefowie nie posiadają szablonowego kompletu cech, wówczas wszyscy szefowie byli by tacy sami. Zwykle bazują oni na własnych doświadczeniach i reagują w oparciu o przeżyte sytuacje. Warto o nich opowiadać swoim pracownikom, buduje to bowiem wiarygodność i łączy z teamem.

 

10. Dziel się swoimi sukcesami

 

Żaden człowiek nie jest samotną wyspą. Wiarygodny szef zawsze znajduje drogi i środki, aby swoimi sukcesami i zyskami podzielić się ze swoimi pracownikami. Potrafi on również zauważać owocną współpracę. Wspiera i zachęca do działania w teamie tych, którzy maja jeszcze jakieś problemy z wynikami pracy, ale nie szczędzi pochwały tym, którzy na nią zasługują.

 

J.K.

Copyright © 2017 Roger Cicholaz

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.